.

Modern Perde Sistemleri

3   Eki   2017

"Birçok çeşitten oluşan modern perde sistemlerini, sizlere deneyimli ve güvenilir ekibimizle ile danışmanlık, tasarım, projelendirme ve montaj hizmeti de vermekteyiz."HAZIR PERDE GRUPLARI / Blinds :

Hazır perdeler, dikiş ve üretimi perdeciler tarafından yapılmayan, sadece ölçümlendirme neticesinde fabrika ve atölye gibi benzeri yerlerde, mekana özel üretimi yapılan, mekanizmalı perde gruplardır. Başlıca hazır perde grupları aşağıda gösterilmiştir. bunlar sırası ile; alülminyum jaluzi perde, ahşap jaluzi perde, stor perde, ahşap stor pede, bambu stor perde, hasır stor perde, güneş kırıcı stor perde, sceen perde, dikey perde, panel perde, japon perde, ondulette perde, silhouette perde, duette perde, pilise perdelerdir. JALUZİ PERDE / Venetian Blind : Jaluzi perdeler alüminyum jaluzi perde ve ahşap jaluzi perde olmak üzere iki gruba ayrılır. Jaluzi perdelerin bir bölümü isteğe bağlı olarak motorlu üretilebilir. aşağıda yer alan alt kategorilerde sırası ile; Jaluzi perde renkleri, jaluzi perde çeşitleri, jaluzi perde özellikleri, jaluzi perde resimleri, jaluzi perde temizliği, jaluzi perde bakımı, jaluzi perde uygulama alanları, jaluzi perde fiyatları, motorlu jaluzi perdeler ve kumandalı jaluzi perdeler hakkında bilgi alabilirsiniz. 

ALÜMİNYUM JALUZİ PERDE : 

Alüminyum jaluzi perdeler 16, 25 ve 50 mm bant genişliğindedir. jaluzi perdeler işlevsel olarak diğer perdelere göre daha fazla özelliğe sahiptir. Mağazamızda sınırsız sayılabilecek jaluzi renkleri mevcuttur. Toplama payının az olması tavan mesafesi sınırlı olan yerlerde dahi sorunsuz kullanılmasını sağlar. Bantların hareket kabiliyetleri , içeri giren ışığı dilediğiniz ölçüde ayarlamanıza yardımcı olur. Bantların bombeli formları ise tam bir örtücülük sağlar. kısacası kullanıldığı yerde tek başına kullanıcının tüm ihtiyacına cevap verir özelliktedir. Alüminyum jaluzi perdeler motorlu üretilebilir. 2,5 cm' lik Kasalarının içine yerleşebilen motorlar sayesinde yukarı ve aşağı hareket ettirilerek ayna zamanda bantlara açı verilebilir. Motorlu jaluzi perdeler, anahtar / butonlu veya uzaktan kumandalı kontrol edilebilir. Motorlu jaluzi perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, elektrik tesisatının jaluzi perdelerinize kadar çekilmiş olmasıdır. mps de motorlu perde yaptırmaya karar verdiğinizde satış temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır. 

AHŞAP JALUZİ PERDE / WOOD BLİND :

Ahşap jaluzi perdelerde 25, 35 ve 50 mm bant genişliği seçenekleri bulunmaktadır. ahşap jaluzi perde renkleri 10 adedi geçmeyecek kadar azdır. Alüminyum jaluzi perde ile kıyaslandığında, oldukça sıcak ve dekoratiftir. Ancak, alüminyum jaluzi perde kadar örtücü değildir. çünkü bantları formsuz ve düz olduğundan, üst üste tam olarak örtüşmezler. Ahşap jaluzi fiyatları alüminyum jaluzi perdelere göre %50 daha yüksektir. Piyasada genelde amerikan ve ağırlıklı olarak uzak doğu menşelileri bulunur. 50 mm Bant genişliğindeki ahşap jaluzi perdeler geniş pencerelerde diğerlerine göre çok daha estetik görünüm sergiler. 25 mm Ahşap jaluzi perdeleriniz mps' de motorlu olarak üretilebilir. 

STOR PERDE / ROLLER BLİND : 

Stor perdeler ahşap, kumaş, tül, pvc benzeri farklı materyallerden üretilir. aşağıda sırası ile; kumaş stor perde, bambu stor perde, hasır stor perde, karartma stor perde, tül stor perde, screen stor perde, screen stor perde, tığ işi stor perde, beyaz iş stor perde, stor perde renkleri, stor perde çeşitleri, stor perde özellikleri, stor perde temizliği, stor perde uygulama alanları, stor perde bakımı, stor perde resimleri stor perde fiyatları, motorlu stor perdeler ve uzaktan kumandalı stor perdeler hakkında bilgi alabilirsiniz. 

KUMAŞ STOR PERDE : 

Mağazamızda stor perdelerin ithal ve yerli olmak üzere 100 rengin üzerinde kumaş ve desen çeşidi bulunur. Stor perdeler rulo şeklinde toplanır. Zincir kontrol sistemli yada yaylı kontrol sistemli üretilebilir. Mps' de almış olduğunuz stor perdelerinizin zincir, ağırlık gibi gözle görünen aksesuarları stor perdenizin kumaşları ile renk bütünlüğü içindedir. Kumaşları kendine özgü ve özel aprelidir. mps' de her markaya ait renk ve desen seçenekleri bulunan katalogları bulunur. Renk ve desen seçimleri bu kataloglar üzerinden yapılır. Kullanıcının beğenmiş olduğu herhangi bir kumaşdan, stor perde yapılamaz. Nedeni ise; kumaşlarının özel apreli olmasıdır. Yıkanma özelliği yoktur, silinebilir, kumaşın deforme olması durumunda mekanizma sabit kalmak üzere, sadece kumaşı yenilenebilir. Standart kumaşların yanı sıra, yanmazlık özelliği bulunan ve tam karartma sağlayan (blackout) karartma stor perde seçenekleri de mevcuttur. Stor perdeleriniz motorlu olarak üretilebilir. motorlu stor perdeler, kullanım kolaylıkları sayesinde tam bir konfor sağlar. Motorlu stor perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken, elektrik tesisatının perdelerinize kadar çekilmiş olmasıdır. Motorlu stor perde kontrol sistemleri buton ve uzaktan kumandalı olmak üzere iki seçenektir. Motorlu kumaş stor perde bileşenleri sırası ile ; tüp motor, rf alıcı, rf verici ve trafodur. Etek kesimleri stor perde etek kesimlerini görebilirsiniz. 

AHŞAP STOR PERDE / WOOD ROLLER BLİND : 

Ahşap stor perdeler ip kontol sistemlidir. Rulo yada katlamalı olarak toplanabilir. 50' nin üzerinde renk ve desen seçeneği mevcuttur. Genelde uzak doğu menşelidir. Yıkanma özelliği yoktur, Nemli bir bezle yada elektrik süpürgesinin perde ucu ile temizlenebilir. Ahşap stor perdeler motorlu üretilebilir. Motorlu ahşap stor perde özellikleri, motorlu kumaş stor perde özellikleri ile aynıdır. Motorlu ahşap stor perdeler, tüp motorlar sayesinde hareket ederler. Motorlu ahşap stor perdeler buton veya uzaktan kumanda yardımı ile kontrol edilebilir. Motorlu ahşap stor perdeler kumanda ile kontor edilmek isteniyor ise ayrıca alıcı kullanılması gerekir. Motorlu ahşap stor perde bileşenleri sırası ile ; tüp motor, rf alıcı, rf verici ve trafodur. 

GÜNEŞ KIRICI STOR PERDE / SCREEN BLİND : 

Güneş kırıcı tül stor perde diğer adı ile screen perdeler, yoğun olarak işyerlerinde kullanılır. Screen perdeler ince file şeklinde dokunmuş cam elyafı üzerine pvc kaplamadır. Bu sayede kapatıldığı halde bile gün ışığını filtre ederek enerji ve ısı tasarrufu sağlar. işyerlerinin tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri , bilgisayar ekranlarının içeri giren ışıkdan dolayı yansıma yapmamasıdır. Uzun ömürlü ve yıkanabilir olma özelliğine sahiptir. İsteğe göre yaylı veya zincir kontrol sistemli üretilebilir. Stoklu olarak 10 adedi geçmeyen renk seçenekleri vardır. Genelde iç cephelerde kullanılmasına karşılık, dış cephelerde de sorunsuz kullanılabilir. Dış cephede kullanılan screen perdede, güneş sensörü ve motor eklenerek, otomatik açma ve kapama yaptırılabilir. Screen stor perdeleriniz motorlu olarak üretilebilir. Motorlu screen stor perdeler, kullanım kolaylıkları sayesinde tam bir konfor sağlar. Motorlu screen stor perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken, elektrik tesisatının perdelerinize kadar çekilmiş olmasıdır. Motorlu screen stor perde kontrol sistemleri buton ve uzaktan kumandalı olmak üzere iki seçenektir. Motorlu screen tül stor perde bileşenleri sırası ile ; tüp motor, rf alıcı, rf verici ve trafodur. 

BAMBU STOR PERDE / BAMBOO BLİND : 

Bambu stor perdelerde 25 in üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. Kullanıldığı yere göre oldukça dekoratiftir. Rulo yada katlamalı toplanır yapılabilir. Doğada su içinde yetiştiği için yıkanabilir. Uzun ömürlüdür. İp kontrollüdür. Screen stor perdeleriniz motorlu olarak üretilebilir. Motorlu screen stor perdeler, kullanım kolaylıkları sayesinde tam bir konfor sağlar. Motorlu bambu stor perde yaptırmaya karar verdiğiniz taktirde dikkat etmeniz gereken, elektrik tesisatının motorlu bambu stor perde yanına kadar çekilmiş olmasıdır. Motorlu bambu stor perde kontrol sistemleri buton ve uzaktan kumandalı olmak üzere iki seçenektir. Motorlu bambu stor perde bileşenleri sırası ile ; tüp motor, radyo frekanslı alıcı, radyo frekanslı verici ve elektrik düzenleyici adaptördür. 

HASIR STOR PERDE / BAMBOO ROLLER BLİND : 

Hasır stor perdelerde 80' in üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. rulo ve katlamalı toplanır yapılabilir. Jüt, keten, muz elyafı gibi doğal malzemelerden dokunmuşlardır. ip kontrollüdür. Hasır stor perdeleriniz motorlu olarak yapılabilir. Motorlu hasır perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat edilecek en önemli nokta elektrik tesisatının perdelerinize kadar çekilmiş olmasıdır. Motorlu hasır perde bileşenleri tüp motor, radyo frekanslı alıcı, radyo frekanslı verici ve elektrik düzenleyici adaptördür. Motorlu hasır perdeler katlamalı toplanır veya rulo toplanır üretilebilir. 

DİKEY PERDELER / VERTİCAL BLİNDS : 

Dikey perdelerin 9 cm ve 13 cm bant genişliğinde seçeneği bulunur. Dikey perdeler sağa sola toplanır yada ortadan açılır üretilebilir. İp ve zincir kontrollüdür. ipler, bantların sağa ve sola hareket almasını sağlar ; Zincir ise, bantları kendi ekseni etrafında 180 derece çevirerek ışık kontrolüne yardımcı olur. Tam örtücüdür, kumaş ve pvc seçenekleri bulunur. Pvc dikey perdede renk ve desen seçenekleri oldukça geniştir. Eğimli alanlar için çözüm perdesidir. 

PANEL PERDE / JAPON PERDE / PANEL BLİND : 

Japon perde, diğer adı ile panel perde son yıllarda oldukça tercih edilen hazır perde sistemidir. Japon perde katalogları stor perde ile aynıdır. Kumaş seçimleri bu kataloglar üzerinden yapılır. Yaklaşık 50 nin üzerinde renk ve desen seçeneği vardır. Ortadan açılır veya sağa sola toplanır üretilebilir. İp kontrollüdür. Bantlar kendi ekseni etrafında açı almaz, ortalama bant genişlikleri 60 cm dir. Japon perdeler özellikle geniş ve yere kadar olan pencerelerde tercih edilmelidir. Japon perdeler isteğe bağlı olarak motorlu üretilebilir. Motorlu japon perde sistemi tamamen kendine özgü bir motora sahiptir. 

ONDULETTE PERDE : 

Ondulette perde, bantları özel kesimli jaluzi perdedir. Bant genişliği 35 mm dir. 7 adet renk seçeneği bulunur. Ondulette perdeler 5 yıllık garanti belgesi ile birlikte teslim edilir. Ondulette perdeler uygulandığı ortamlara farklı bir estetik kazandırır. Ondulette perdeler alışıla gelmiş jaluzi perdeye kıyasla oldukça dekoratif ve estetiktir. 

SILHOUETTE PERDE : 

Silhouette perde bu güne kadar tasarlanmış en dekoratif, zarif ve kullanışlı perdedir. İki tül arasına yerleştirilmiş kumaş dilimleri sayesinde hassas bir ışık kontrolü yapılabildiği gibi, kapandığında da kullanıcıya tam bir örtücülük sağlar. Dolayısı ile hem tül, hem de güneşlik olarak kullanılabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarını kapalı durumda iken 98%, açık durumda ise 63% engellemektedir. Silhouette perde renk koleksiyonu, tüm zevklere hitap eden modaya uygun 30 ayrı renk seçeneği sunar. Stoklu değildir, yurt dışından 5 - 7 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir. İsteğe bağlı olarak motorlu ve kumandalı sipariş verilebilir. 

DUETTE PERDE : 

Duette perdeler, kesitinden bakıldığında petek şeklindedir. Çözüm perdesidir. Açılı, üçgen, tavan ve dairesel pencerelerde rahatlıkla kullanılabilir. İp kontrollüdür, İp mekanizması sayesinde yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir. Kullanıldığı yerlere göre değişen 100 ün üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. İpler petek kesimler arasından geçtiği için , karşısından bakıldığında görünmezler. 300 cm lik bir perde yüksekliğinde maksimum toplama 5 cm dir. Bu sayede kanat ile tavan arasının yetersiz olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Stoklu değildir, Yurt dışından 5 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir. 

PLİSE PERDE : 

Pilise perde kesitinden bakıldığında zigzag şeklindedir. Çözüm perdesidir. Açılı, üçgen, tavan ve dairesel pencerelerde rahatlıkla kullanılabilir. İp kontrollüdür, tavan, kış bahçesi veya çatı pencerelerinde mafsallı ve kasalı uygulanır. İp mekanizması sayesinde yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir. Kullanıldığı yerlere göre değişen 100 ün üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. 300 cm lik bir perde yüksekliğinde maksimum toplama 4 cm dir. Bu sayede kanat ile tavan arasının yetersiz olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler. Stoklu değildir, yurt dışından 5 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir. 

MEKANİZMALAR 

Perde mekanizmaları, perdecilerin tasarım ve uygulamalarında kullanmış olduğu sistemlerdir. Kullanılan perde cinsine ve uygulama alanına bağlı olarak şekilleri ve özellikleri değişiklik gösterir. Aşağıda sırası ile; katlamalı perde mekanizması, doğal katlamalı perde mekanizması, tirajlı ray, ruletli alüminyum ray, panel perde mekanizması, japon perde mekanizması, motorlu perde mekanizmaları, balon perde mekanizması ve diğer perde mekanizma çeşitlerine yer verilmiştir. Perde mekanizmaları özelliğine bağlı olmak ile birlikte motorlu üretilebilir. Motorlu perde mekanizmalarını mağazamızda görebilirsiniz. 

KATLAMALI PERDE MEKANİZMASI : 

Katlamalı perde mekanizması, katlamalı veya doğal katlamalı perdelerde kullanılan mekanizmadır. Zincirli kontrol sistemi sayesinde sadece yukarı ve aşağıya doğru çalışır. isteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri yapılabilir. Motorlu katlamalı perde mekanizmaları, silindir borular içine yerleştirilen tüp motorlar veya mekanizma üzerine yerleştirilmiş özel katlamalı perde motorları yarıdımı ile çalışır. Tirajlı Ray : Tirajlı raylar tirajlı perdelerde kullanılan mekanizmadır. ip kontrollüdür, sağa, sola ve ortadan açılır çalışabilir. İsteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri mevcuttur. Ruletli alüminyum ray / surf : tirajlı rayın manual çalışan şeklidir.Standart rengi alüminyum üzeri beyaz elektrostatik boya kaplamadır. kullanım yerleri genelde dar alanlardır. Özellikle tekne perdeleri için tasarlanmıştır. 

PANEL PERDE MEKANİZMASI : 

Panel perde mekanizmaları, japon perde ve panel perdeler için tasarlanmış mekanizmadır. Standart rengi beyaz elektrostatik boya kaplamadır. sağa, sola ve ortadan açılır yapılabilir. İp kontrollüdür. 

ALÜMİNYUM PERDE RAYI : 

Tavanda perdeliklerin olmadığı yerler için özel tasarlanmıştır. Metal perdelik görünümündeki borular üzerine hareket eden ruletler yerleştirilmiştir. Bu sayede perdeler geleneksel korniş mantığındaki gibi şık bir sistem üzerinde sağa ve sola manuel hareket edebilir. İkili ve teklisi mevcuttur. Standart rengi natürel alüminyumdur. 

MEKANİZMALI PERDELER : 

Mekanizmalı perdeler müşteri tarafından kumaş seçildikten sonra; Ölçümlendirilmesi, tasarımı, Dikişi ve montajı perdeciler tarafından yapılan mekanizma yardımı ile çalışan perde sistemlerdir. 

KATLAMALI PERDE : 

Katlamalı perde, mekanizma ile çalışır. kademeli olarak katlanarak toplanır ve açılır. katlamalı perdelerin toplama payları, yapılan dikiş şekline göre 35 cm ile 25 cm arasında değişir. Önden veya arkadan çubuklu uygulanabilir. Eteklere, isteğe göre kesim yapılarak hareketlilik kazandırılabilir. Katlamalı perdeler ip yada zincir kontrollü yapılabilir. Kullanıcı dilediği kumaşı seçebilir. Motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri mevcuttur. Kumaş cinsine göre temizlik şekilleri değişiklik gösterir. Tavsiye edilen kuru temizlemedir. Motorlu katlamalı perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat edilecek en önemli konu, elektrik tesisatının perdelere kadar ulaştırılmasıdır. 

DOĞAL KATLAMALI PERDE : 

Doğal katlamalı perdeler, mekanizma ile çalışır, kumaşlar özel bir ekstrafor ile dikilir, üst üste birikerek toplanır ve açılır. Doğal katlamalı perde denilmesinin sebebi, katlamalı perdenin aksine çubuksuz pilise şeklinde doğal bir toplanışı olmasıdır. Özellikle, ince ve dökümlü kumaşlar tercih edilmelidir. tül ve baskı kumaşlar, doğal katlamalı perde için ideal seçeneklerdir. toplama payları maksimum 25 cm dir. Çamaşır makinesinde 30 derece sıcaklıkta hassas yıkama ile temizliği yapılabilir. Ancak özel kumaşlar kullanıldığında kuru temizleme tavsiye edilir. İsteğe bağlı olarak, motorlu ve uzaktan kumandalı yapılabilir. 

BALON PERDE : 

Balon perde mekanizma ile çalışır, doğal katlamalı perdenin yaygınlaşması ile birlikte, tercih edilen bir seçenek olmaktan çıkmıştır. Tül ve ince baskı kumaşlar kullanılır. Toplama payları modeline göre 50 cm ile 70 cm arasında değişmektedir. 

PANEL PERDE : 

Panel perde mekanizma ile çalışır, son yıllarda oldukça tercih edilen perde sistemidir. Kumaş sınırlaması yoktur. İstenilen kumaş tercih edilebilir. Ortadan açılır veya sağa, sola toplanır üretilebilir. İp kontrollüdür. Bantlar kendi ekseni etrafında açı almaz, ortalama bant genişlikleri 60 cm dir. Özellikle geniş ve yere kadar olan pencerelerde tercih edilmelidir. TİRAJLI 

PERDE : 

Tirajlı perde mekanizma ile çalışır, ip kontrolü sayesinde seçime bağlı olarak kullanılan kumaş yada tülü kapatır ve açar. Normal korniş uygulamasının mekanik şekilde işleyenidir. İsteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı uygulanabilir. 

BRİZ PERDE : 

Hareketli ve açılır kanatlarda, pencerenin alt ve üst kısmına çubuk (briz) takılarak, bu çubuklar üzerine uygulanan perdedir. Kanat ile birlikte açılıp kapanmasından dolayı oldukça kullanışlıdır. Kullanım alanları pencere ile tavan arasındaki payın yetersiz olduğu yerler ve mutfak pencereleridir. Yumuşak dökümlü kumaşlar veya tül tercih edilmelidir. 

KUMAŞ VE TÜL PERDE UYGULAMALARI FON PERDE : 

Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı perdedir. Altta kullanılan perde uygulamalarına bağlı olarak kumaş tercihleri yapılabilir. Kumaş cinsi sınırlaması yoktur. fon perdeler, kullanılan kumaşların karakteristik özelliklerine göre görünüm sergilerler. 

TÜL PERDE : 

Organza, ipek, polyester, şifon gibi birçok tül grupları kullanılarak dikilir. Kullanım amaçları, perde kapalı iken, gün ışığından faydalanmak, mahremiyetin korunması ve dışarının görünmesini sağlamaktır. Bir bakıma bunlar işlevsel yönleridir. Tek başına yada mekanizma eklentisi ile düşünce sınırlarına bağlı olarak, birçok tasarım yapılabilir. Genelde tül enleri ~280 - 300 cm arasındadır. Tül cinsine göre 30 derecede hassas yıkama ile temizlikleri yapılabilir. Tül perdeler. 

KUMAŞ PERDE : 

İpek, viskon, keten, şönil gibi birçok seçeneği bulunan kumaş grupları kullanılarak dikilir. kullanım amaçları işlevselliği ve estetiği bir arada sergileyebilmektir. Tek başına yada mekanizma eklentisi ile düşünce sınırlarına bağlı olarak, birçok tasarım yapılabilir. Kumaş enleri ~140 - 300 cm arasında değişir. Kumaş üreticilerinin tavsiyeleri genelde kuru temizlemedir, ancak kumaş cinsine bağlı olarak 30 derecede hassas yıkama ile temizlikleri yapılabilir. 

RUSTİK PERDE UYGULAMASI : 

Metal, ahşap gibi boru veya çubukların üzerinde farklı dikiş şekillerine göre yapılan uygulamadır. Tercihe göre istenilen cinste kumaş ve tül bir arada kullanılabilir. Gerdirme Perde Uygulaması : Kalınlıkları değişken, gerdirilmiş çelik örme tel üzerine farklı dikiş şekillerine göre yapılan uygulamadır. Genelde hafif kumaşlar yada tül tercih edilmelidir. Perde Pili Çeşitleri (Pile) : Kumaş yada tül dikişlerine, hareketlilik ve estetik kazandırmak amacı ile uygulanan pililerdir. Perde tasarımının şekli, kullanım alanı ve uygulamasına göre değişiklik gösterir. Dikişlerde kullanılan başlıca pili çeşitleri; amerikan pili, yüksük pili, boru pili, pano pili, kanun pili, kırma pili, italyan pili, petek pili, biritli pili, serbest pili, fiyonk pili, halkalı pili ve boğma pililerdir. 

KUMAŞ VE TÜL PERDE SÜSLEMELERİ 

Pencerelerde, perdelerin üzerinde ve yanlarında kullanılır. Perde tasarımlarının tamamlayıcı unsurlarıdır. Genelde, klasik çizgilere hakim mekanlarda tercih edilir. Tasarıma bağlı kumaş veya tüller farklı kalıp ve şekillerde kesilip, dikilerek uygulanır. 

DRAPE / VOLAN : 

Tavanda veya perde boruları üzerinde kullanılan dilimlerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur.. Yaşmak / Kulak / Kravat : Tavanda veya perde boruları üzerindeki dilimlerin aralarında ve fon kenarlarında kullanılan süslemelerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur. 

ATMA / DOLAMA : 

Rustik ve metal borulu perde tasarımlarının tamamlayıcı süslemeleridir. Kumaşlar yaratıcılığa bağlı olarak, el ile perde boruları üzerine dolanarak uygulanır. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur. 

FARBELA / FIRFIR : 

Tavan veya perde boruları üzerine pililer kullanılarak yapılan süslemelerdir. Perde borusu veya tavan genişliğinde uygulanır. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur. 

KANAT / PANO : 

Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, perde tasarımının sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı süslemelerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur. 

PERDE AKSESUARLARI 

Tekstil metal ve ahşap olmak üzere farklı grupları bulunur. Perde tasarımları ve süslemelerinin vazgeçilmez, tamamlayıcı aksesuarlarıdır. Perde aksesuarlarının başlıcaları aşağıdaki gibidir.

TEKSTİL PERDE AKSESUARLARI BRAÇOL : 

Özellikle fon perdeleri kenarlarda toplamak için kullanılır. Ayrıca perde tasarımına bağlı olarak modelin değişik yerlerinde kullanılabilir. İplik cinsine göre, şönilden ketene kadar, boncuk süslemeliler dahil olmak üzere farklı seçenekleri vardır. Saçak / Püskül / Bulyon : Fon, dilim, kulak veya katlamalı perde eteklerinin altlarında kullanılan, şönilden ketene kadar, boncuk süslemeliler dahil olmak üzere farklı seçenekleri bulunan aksesuarlardır. 

KORDON/ HALAT : 

Özellikle fon perdeleri kenarlarda toplamak için kullanılır. Ayrıca perde tasarımına bağlı olarak modelin değişik yerlerinde kullanılabilir. Şönilden ketene kadar farklı seçenekleri vardır. 

ANAHTARLIK / ROZET : 

Genelde stor ve katlamalı gibi mekanizmalı perdelerin eteklerinde sarkıt şeklinde kullanılır. Şönilden ketene kadar farklı seçenekleri vardır. 

BORDÜR : 

Fon ve katlamalı gibi perdelerin etek veya kenarlarında kullanılır. Genişlikleri modele göre değişken şerit aksesuarlardır. Katalog üzerindeki belli desenler seçilerek genişliği ~3-10 cm arasında değişen kumaş şeritlere, özel makinelerde nakış veya aplike yapılarak işlenir. Kişiye özel yazı veya resim istendiği taktirde, bunlar bilgisayar ortamında desene çevrilerek yine kumaş şerit üzerine işlenebilirler. SUTAŞI : Genelde stor ve katlamalı gibi mekanizmalı perdelerin eteklerinde şerit şeklinde kullanılır. 

METAL VE AHŞAP PERDE AKSESUARLARI 

Perde modeline bağlı olarak kullanılan tasarımın tamamlayıcı unsurlarıdır. Ahşap gruplarda eskitmeden, antik boyamaya kadar birçok seçenek mevcuttur. Metal gruplarda ise nikel, mat nikel, pirinç, mat pirinç, bakır oksit, alüminyum ve çelik olmak üzere birçok seçenek vardır. 

PERDE BORU VE ÇUBUKLARI / RUSTİK : 

Ahşap ve metal seçenekleri mevcuttur. Boru çapları modele göre 25 mm ile 50 mm arasında değişmektedir. Metallerde özellikle oluklu ve eskitme renkler, yapılan klasik çalışmalara farklı bir boyut kazandırır. 

PERDE BORU VE ÇUBUK BAŞLIKLARI : 

Ahşap ve metal seçenekleri mevcuttur. Modern tasarımlardan, klasik çizgilere kadar birçok model seçenekleri bulunur. Kullanılan boru çapına göre başlıklarda ayarlanmıştır. 

PERDE MANDALLARI : 

Tül ve kumaş perdeleri gerdirme sistem üzerinde taşımaya yarayan aksesuarlardır. Renk seçenekleri nikel ve sarıdır. 

PERDE ROZETLERİ : 

Tasarıma bağlı olarak perde modelinin farklı noktalarında kullanılabilecek aksesuarlardır. Örneğin dilim araları, perde kuşaklarının üzerleri gibi (Perderozetleri.Htm) 

PERDE KAPSÜLLERİ : 

Serbest pile çalışmalarında kullanılan halkalardır. Çapları ~ 4 cm ile 6 cm arasında değişmektedir. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı ve nikeldir. 

PERDE KUŞAK VE BRAÇOL KANCALARI / RENSO : 

Perde fon ve kanatlarını kuşak veya braçol yardımı ile duvara tutturmaya yarayan dekoratif aksesuarlardır. Sadece metal seçenekleri mevcuttur. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı, nikel, bakır oksit ve ferforjedir. 

FON PERDE VE KANAT TUTUCU KOLLAR / AMBRANS: 

Perde fon ve kanatlarını kenarlarda toplamaya, taşımaya yardımcı dekoratif aksesuarlardır. Metal ve ahşap seçenekleri mevcuttur. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı, nikel, bakır oksit ve ferforjedir. 

PERDE GERDİRME SİSTEMLERİ : 

Kalınlıkları değişken gerdirilmiş çelik veya çelik örme, tellerden yapılmış perde taşıyıcı aksesuarlardır. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, nikel ve sarıdır. Ahşap perdeler ahşap perdelerin başlıcaları ahşap jaluzi perde, ahşap stor perde, bambu perde ve natürel stor perdelerdir. Bu perdelerin özellikleri tamamen tabiatta yetişen doğal malzemelerden ütetilmelidir. 

KATLAMALI PERDELER : 

Katlamalı perdeler katlamalı perde ve doğal katlamalı perde olmak üzere iki bölüme ayırabiliriz. Katlamalı perdeler kullanılan mazlezemeye göre deriden, kumaştan veya natürel stor kumaşlarından üretilebilirler. Kumaş perdeler farklı içerikte kumaş ve modellerden yapılan perdeleri görmek için başlığa tıklayınız.